Co umíme ?
Stačí si vybrat
Pro každý specifický povrch se hodí jiná varianta tryskání, rádi s vámi vybereme takovou, která se pro váš konkrétní případ bude hodit nejvíce
Při čištění lze regulovat :
- Rychlost a sílu abrazivních částic
- Během čištění lze měnit materiály různé tvrdosti
- Některá abraziva lze hydratovat, pro snížení prašnosti
Soda je skvělou střední cestou mezi měkkým a tvrdým abrazivem. Skvěle se hodí pro odstraňování laků, či usazenin z tenkých, či křehkých povrchů. Je natolik silná aby rozrušila a odstranila lak, kal, či vodní kámen, ale zároveň s ní lze čistit křehké povrchy a dokonce i sklo.
Pískování je jakýmsi průkopníkem v otryskávání a jeho historie sahá až do 19.stol., od té doby došlo k obrovskému pokroku a dnešní technologie je dotažena k dokonalosti. Hlavní výhodou křemenného písku je bezesporu jeho tvrdost, zvládne rychle a důkladně odstranit veškerou korozi, oxidy či lak.
Sklo jako abrazivní materiál se používá pouze zřídka, ale má vynikající vlastnosti. Nejlépe funguje na měkké kovy, např. hliník. Skleněné peletky z povrchu neubírají, ale naopak ho „kovají/zhutňují“. Tím se nejen zlepšuje fyzická odolnost materiálu, ale také se tím povrch leští.
Kalcit má podobnou tvrdost jako soda, takže je schopen čistit i opravdu měkké materiály i sklo. Kalcit se často využívá při restaurování porézních materiálu, jako jsou například pískovcové sochy. Narozdíl od sody ale není rozpustný vodou, nelze ho tedy „změkčit“ hydratací a po práci ho stačí jednoduše zamést, či odplavit.